• ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΙΑΤΡΟ

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #48424  από soulla
 Πέμ Φεβ 24, 2011 2:40 pm
μια φίλη πήγε στον καρούση..στον οποιο ευτυχως που τελικά δεν πήγα...και της ειπε να σταματήσει όσα χάπια και ενεσεις για να βγάλει αυτός το συμπέρασμα από τι ακριβώς πάσχει...έμεινε βουνάρι...στα κυπριακά...όλοι το πάιζουν θεοί και κρίνουν και τους υπολοιπους νευρολόγους..εμείς που είμαστε και τα θύματα τους γιατι να μην τους κρίνουμε :violence-pistoldouble: :violence-pistoldouble: :violence-pistoldouble: :violence-pistoldouble: απανω τους
 #48425  από Π.Μ79
 Πέμ Φεβ 24, 2011 3:04 pm
Alex, για μένα το έγραψες αυτό, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας.

Εδώ είναι ένα ανοικτό φόρουμ και ο καθένας δικαιούται να εκφράζει την άποψή του.

Διάβασα το ποστ που έγραψα απευθυνόμενος σε σένα και ειλικρινά δεν βρίσκω πουθενά να σου επιτέθηκα, να σε έπιασα από τον λαιμό, να ισοπεδώνω, να προσπαθώ να σε πείσω για κάτι, να χρησιμοποιώ κάποιο συγκεκριμένο ύφος.

Σου έκανα 2 απλές ερωτήσεις και παρά να γράφεις ηθικολογίες και ό,τι σου κατέβει, καλύτερα θα ήταν να τις απαντούσες ή αν δεν ήθελες, να τις απέφευγες.

Καλά κάνεις και δεν το παίζεις επιστήμονας όπως κάνουν πολλοί γιατροί και μη.
Προσωπικά είμαι επιστήμονας και δεν έχω να αποδείξω κάτι σε κανέναν.

Όποιος θέλει να αναφέρεσαι σε σένα, θα σου γράφει στο ανοικτό φόρουμ, όπως κάνουμε όλοι.

Αν θεωρείς επίθεση 2 απλές ερωτήσεις, τότε να το αναφέρεις στον admin να μας διώξει.

Μέχρι τότε, όπως γράφεις εσύ ελεύθερα, έτσι μπορούμε να κάνουμε όλοι.
Αν δε το δέχεσαι, δικό σου θέμα.
 #48429  από FANTOMAS
 Πέμ Φεβ 24, 2011 4:37 pm
pelopidas έγραψε:
μανωλας: και αδιαβαστος και εξαιρετικα αγενης

μην ξεχναμε και τον αλλο στην αλονησο, τον "ομοιοπαθητικο", αυτος δινει κρυφα κορτιζονη και κανει ..ομοιοπαθητικα θαυματα!

βλαστοκυτταρα: μεγαλο trend, τωρα ολα γινονται με βλαστοκυτταρα, προφυλασουμε μελλοντικα τα μωρα μας με βλαστοκυτταρα, φτιαχνουμε επιδερμιδα με βλαστοκυτταρα, θεραπευουμε πασα νοσο με βλαστοκυτταρα
προσοχη γιατι οποια θεραπεια δοκιμαστηκε προκαλει κακοηθεις ογκους!

καλος νευρολογος δεν υπαρχει μαλλον, οπως σωστα ειπε ο φαντομας νομιζω, ειναι μονο διαγνωστες (εαν τα καταφερουν)
επειτα σημερα με τοσα απεικονιστικα μεσα, η διαγνωση ειναι αστεια υποθεση
το 90 % των διαφορων θεραπειων των νευρολογικων παθησεων (και των εγκεφαλικων συμπεριλαμβανομενων) ειναι κορτιζονη ενεσιμη ή σε χαπια, σε διαφορετικες δοσεις

μεγαλη υποθεση..
για μενα καλος νευρολογος ειναι λοιπον αυτος που εχει συνειδηση αυτου του πραγματος
και γι΄αυτο ειναι πολυ συντηρητικος σε φαρμακα οταν εχει να κανει με χρονιες παθησεις
Εμείς είμαστε ''κομπλεξικοί'' τώρα που τα λέει και ένας Γιατρός τι λέτε και αυτός κομπλεξικός είναι ;

Απλά αυτός ο Γιατρός είναι ένας από εμάς , αλήθεια Πελοπίδα από τις υπάρχουσες θεραπείες ποια κάνεις ή έκανες ; rebif , copaxon , avonex, tysabri ?
 #48434  από pelopidas
 Πέμ Φεβ 24, 2011 6:57 pm
FANTOMAS έγραψε:
pelopidas έγραψε:
μανωλας: και αδιαβαστος και εξαιρετικα αγενης

μην ξεχναμε και τον αλλο στην αλονησο, τον "ομοιοπαθητικο", αυτος δινει κρυφα κορτιζονη και κανει ..ομοιοπαθητικα θαυματα!

βλαστοκυτταρα: μεγαλο trend, τωρα ολα γινονται με βλαστοκυτταρα, προφυλασουμε μελλοντικα τα μωρα μας με βλαστοκυτταρα, φτιαχνουμε επιδερμιδα με βλαστοκυτταρα, θεραπευουμε πασα νοσο με βλαστοκυτταρα
προσοχη γιατι οποια θεραπεια δοκιμαστηκε προκαλει κακοηθεις ογκους!

καλος νευρολογος δεν υπαρχει μαλλον, οπως σωστα ειπε ο φαντομας νομιζω, ειναι μονο διαγνωστες (εαν τα καταφερουν)
επειτα σημερα με τοσα απεικονιστικα μεσα, η διαγνωση ειναι αστεια υποθεση
το 90 % των διαφορων θεραπειων των νευρολογικων παθησεων (και των εγκεφαλικων συμπεριλαμβανομενων) ειναι κορτιζονη ενεσιμη ή σε χαπια, σε διαφορετικες δοσεις

μεγαλη υποθεση..
για μενα καλος νευρολογος ειναι λοιπον αυτος που εχει συνειδηση αυτου του πραγματος
και γι΄αυτο ειναι πολυ συντηρητικος σε φαρμακα οταν εχει να κανει με χρονιες παθησεις
Εμείς είμαστε ''κομπλεξικοί'' τώρα που τα λέει και ένας Γιατρός τι λέτε και αυτός κομπλεξικός είναι ;

Απλά αυτός ο Γιατρός είναι ένας από εμάς , αλήθεια Πελοπίδα από τις υπάρχουσες θεραπείες ποια κάνεις ή έκανες ; rebif , copaxon , avonex, tysabri ?

μονο κορτιζονη ενεσιμη και γ-σφαιρινη οπως ειπε η γιατρος μου
πηρα και daflon χαπια απο δικη μου εμπνευση
μουρουνελαιο και κολυμπι
αυτα
 #48466  από alex_1983
 Παρ Φεβ 25, 2011 9:23 am
H Καραγεωργίου είναι συνεργάτης του Καρούση για όσους δεν το γνωρίζουν ... Μαζί διεξάγουν έρευνα. Πάρη δεν είσαι ο μόνος που το παίζει έξυπνος εδώ μέσα... Επίσης η γη δεν γυρίζει γύρω από εσένα. Ούτε είσαι το κέντρο του κόσμου. Αναφερόμουν ΚΑΙ σε εσένα. Όσο για τις δύο απλές ερωτήσεις σου. Σου απάντησα εκτός και αν δεν καταλαβαίνεις Ελληνικά. Παρόλα αυτά το ύφος σου παραμένει κάπως και δεν μας βλέπω να τα πηγαίνουμε καλά !!!! Όπως είδες και ο sou δεν συμφώνησε μαζί μου αλλά δεν με πείραξε.. Επιστήμονας είναι ο κάθε ένας που έχει πτυχίο πανεπιστημίου. Και ευτυχώς που στην Ελλάδα έχουμε αρκετούς (και εγώ πτυχιούχος είμαι). Βολέψου λοιπόν με το πτυχίο σου... Για όσο συνεχίζεις έτσι θα σου φέρομαι και εγώ ανάλογα!!! Εντάξει ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ?
 #48470  από Π.Μ79
 Παρ Φεβ 25, 2011 10:39 am
Δε θα τα πάμε καλά ε? Και έλεγα κάτι με τρώει αλλά δεν ήξερα τι είναι.
Ευτυχώς που με βοήθησες να το καταλάβω. Ευχαριστώ.

Οκ μεγάλε. Μείνε με τα κόμπλεξ σου παρέα.
 #48474  από vik
 Παρ Φεβ 25, 2011 11:44 am
Kαλημέρα παιδιά είμαι η vik. Κι εγώ πέρασα πρόσφατα από τον κ. Μανωλά, μου το σύστησε σαν θεό συνοδοιπόρος σας 12 χρόνων. Πήγα όμως υποψιασμένη απ' τις δικές σας εμπειρίες και γέλασα πραγματικά.Είναι αγενέστατος και "μεγάλη μούρη". Όση ώρα μου εξηγούσε τα αποτελέσματα των εξετάσεων και αυτών που μου έκανε " κάτι σαν δυναμικά, από Αμερική αφιχθέντα στο ιατρείο" μασουλούσε συνεχώς ένα κομμάτι κουλούρι σαν γαΙδ...ι, με αποτέλεσμα να πνιγεί και εκεί γελάσαμε κρυφά με τον άντρα μου. Μας μίλησε για επίθεση με "ανταρτοπόλεμο", όχι ιντερφερόνες, δηλαδή κορτιζόνη μικρής δόσης μηνιαία και ένα επιμελώς μη ονομαζόμενο φάρμακο μηνιαίο που δεν το κατονόμασε επακριβώς (αντιβιοτικό, αντιϊκό). Τέλος μ' ενημέρωσε ότι και να μην τον επιλέξω, θα μου στέλνει email στο κινητό για ότι νέα υπάρχουν σχετικά με την φαρμακευτική αγωγή. 150,00 € το μαλλί και 150,00 € οι εξετάσεις ανοσοσφαιρίνης κ.λ.π. που ΔΕΝ Εκανα γιατί έπρεπε να γίνουν σε συγκεκριμένο κέντρο που συνεργάζεται. Θα μου πείτε γιατί πήγες? Γιατί είμαι από Μυτιλήνη και έπρεπε για να αποφασίσω να πάρω την γνώμη και άλλων γιατρών εκτός της κ. Καραγεωργίου.Άν γύριζα πίσω με το χαρακτήρα που έχω θα έλεγα στον εαυτό μου -δεν το έψαξες περισ΄΄οτερο, δεν πήρες και τη γνώμη άλλων γιατρών-, δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι έτσι, μου αρέσει η διερεύνηση. Θεωρώ ότι η ενημέρωση δεν έβλαψε κανένα ποτέ. Και παιδιά παρά του ότι είμαι καινούρια θα σας πώ κάτι από τον τόπο μου. Έχω γνωστό μου που είναι σε καροτσάκι με λήψη διαφ. φαρμάκων, ιντερφερόνες κ.λ.π. εδώ και 10 χρόνια και γυναίκα 45 χρόνων χωρίς φαρμακ.αγ. με πολλές εστίες άλλα τόσα χρόνια.
ΠΜ παρεπιπτόντως σ΄ευχαριστώ για την κατάθεση εμπειριών σου και όλοι άς δώσουμε αλλού την ενέργειά μας ΘΕΤΙΚΑ. Δεν αξίζει τίποτα και καμμιά επιβεβαίωση του εγώ μας, μπροστά στην υγεία μας. Για μένα επιστήμονας είναι αυτός που "κανακεύει" τον εαυτό του και τη ψυχή του και άς αφήσει κάτι να "πέσει" κάτω. Τα πτυχία δεν κάνουν ανθρώπους, τους βοηθούν να κατανούν καλύτερα τον ανθρώπινο πόνο και τη χαρά και μέσα απ' τη μάθηση να ΖΟΥΝ ή να μάθουν να ζούν μιά περισσότερο ποιοτική ζωή, όπως ο καθένας δύναται.
 #48476  από LL--MM
 Παρ Φεβ 25, 2011 12:01 pm
Ανταρτοπόλεμο; ΜΕ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ; ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ; H κορτιζόνη προκαλεί ΕΞΗ, συνήθεια δηλαδή, και το σώμα δεν αντιδρά πλέον, θρυματίζει τα κόκκαλα, ταλαιπωρεί το δέρμα και άλλα φριχτά και απίθανα... Την παίρνουμε, βέβαια, αλλά μόνο όταν δε γινεται αλλιώς. Και αυτό, διότι μπαίνει ώς μέσα τους πυρήνες των κυττάρων και τα "αποδομεί" για να καταστείλει τη φλεγμονή: Προς γνώση και συμμόρφωση...
 #48477  από vik
 Παρ Φεβ 25, 2011 12:05 pm
Όπως τα λές LL-MM. Ευτυχώς που δεν τον άκουσα. Καλή σου μέρα και μάλλον δεν κατάφερα να σου στείλω το πρώτο π.μ.
 #48562  από maraki12
 Σάβ Φεβ 26, 2011 10:15 pm
pelopidas έγραψε:και γι΄αυτο ειναι πολυ συντηρητικος σε φαρμακα οταν εχει να κανει με χρονιες παθησεις

εκτιμησα πολυ για τους παραπανω λογους την καραγεωργιου και την ομαδα της
ειναι ομως αδυνατο να τη συναντησεις , τα ραντεβου ειναι μετα τρεις μηνες
Πωπω εμένα δηλαδή που περίμενα 7 μηνες με έριξε... χμμμ.
Άξιζε η αναμονη.. Αεροπλάνο από Ηράκλειο, όλη μέρα στο νοσοκομείο, αργά το απογευμα 3.5 λεπτά επίσκεψη και εξω από την πόρτα. Μου έγραψε όμως την πρώτη μου ιντερφερόνη, το πρώτο μου κουτι Avonex αμέσως. Και με ενα μόνο επεισόδιο, χωρις την περιφημη διασπορά σε χρόνο. ;) Τότε είχα την εξυπνάδα να μην το πάρω αμφισβητώντας ακριβώς αυτη την έλλειψη.
Γιατι δεν κράτησα αυτη την κριτικη στάση και 6 μηνες αργότερα, είναι μια απορία που θα μου μεινει.. (και δεν έχει και emoticon που να αυτομουτζώνεται!)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9