• Είμαστε... "Θετικοί"

  • Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
Είστε καινούργιο μέλος; Παρουσίαστε τον εαυτό σας στην κοινωνία του MSSociety.
 #33968  από EM23
 Πέμ Ιούλ 15, 2010 5:20 pm
Σχεδόν δύο μήνες πέρασαν από τη στιγμή που η ιδέα της ΣΚΠ εγκαταστάθηκε στο "φτωχό" μου κεφαλάκι. Σήμερα, με τα τελευταία αποτελέσματα, η πιθανότητα έγινε βεβαιότητα. Όχι δε μου προκάλεσε καμία σύγχιση ή στενοχώρια. Αυτά τα είχα πριν.
"Πιθανή ΣΚΠ", είχε πει ο γιατρός, με τα αποτελέσματα της μαγνητικής."Ε καλά, το ήξερα ότι είμαι νευρικός άνθρωπος, αλλά αυτή τη φορά, τα νεύρα μου το παράκαναν", είπα, προφανώς για να αμυνθώ σε αυτό που μόλις είχα ακούσει. Μετά, έλεγε κάτι για καλώδια και μονωτικό πλαστικό που φθείρεται και...κάπως έτσι. Ε δεν άκουγα.Λίγο με ένοιαζε αν αυτό το είχαν τόσοι άνθρωποι στον κόσμο, όπως έλεγε ο γιατρός. "Εγώ το έχω, ρε φίλε. ΕΓΩ. Και δεν ειμαι όλος ο κόσμος". Θύμωσα. Τα έχασα. Με μένα τα είχα, λες και έφταιγα εγώ. Γιατί ΕΓΩ είχα το πρόβλημα και δε με ένοιαζε ο άλλος κόσμος.
Σήμερα, επιβεβαιώθηκε πια αυτή η πιθανότητα. "Είμαστε θετικοί στην ΣΚΠ", μου είπε ο γατρός από το τηλέφωνο, λες και την είχαμε μαζί εξ αδιαιρέτου. Μου άρεσε όμως αυτός ο πληθυντικός, ήταν σαν όλος ο κόσμος να με καταλάβαινε. Αυτό που έχει τόσος κόσμος, το έχω κι εγώ λοιπόν. "Πώς νιώθεις;" με ρώτησε η αδερφή μου, μόλις έμαθα "το θετικό" του πράγματος, περιμένοντας ίσως ότι θα με έπιανε πανικός. "ΌΠΩΣ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ", απάντησα με τη σιγουριά ότι θα μάθω να ζ ω με αυτή την... κυρία Σκλήρυνση... ;)

\Μ/
 #33969  από petros
 Πέμ Ιούλ 15, 2010 5:30 pm
γεια σου. τι να πω καλωσορισες? μαλλον δεν θα ηταν κατι υποθετω που θα ηθελες να σε καλωσοριζουν.
το σποτακι λεει: ms has 1000 faces. αρα να μην μαθεις να ζεις εσυ μαζι της αλλα αυτη με σενα. να εισαι καλα.
 #33970  από soulla
 Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:08 pm
EM 23 καλωσόρησες....όχι στην σκλήρυνση αλλά στην παρέα μας :romance-kisscheek: αν το 23 εχει να κάνει με τα χρόνια σου,σου εύχομαι να περάσουν ακόμα 23 και η σκπ να μην σου δείξει κανένα από τα εκατοντάδες πρόσωπα της....να παραμείνεις θετική...είναι ένα καλό σκαλοπάτι..αν πατάς γερά σε αυτό...και με τα καινούρια δεδοδεμένα,ευχομαι να συνεχίσεις να είσαι καλά
 #33972  από Νικος
 Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:42 pm
"ΌΠΩΣ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ"
:lol:
EM να σε καλωσορίσω και εγω, το θετικό της υπόθεσης είναι οτι επιτέλους ξέρεις :!: , δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο απο την αβεβαιότητα, να ζεις μέσα στο ίσως. Αυτό που σε ανέφερε ο γιατρός σου είναι μια δημοφιλή παρομοίωση των νεύρων μας με ηλεκτρολογικό καλώδιο, είναι όμως πολύ χονδρικό και δεν ανταποκρίνεται στην εξέλιξη της νόσου, ενημερώσου όσο μπορείς φίλε μου για τις πολλές θεραπείες που έχουμε πλέον διαθέσιμες και εύχομαι η ms να σε βασανίσει όσο γίνεται λιγότερο
 #33978  από Vasso
 Πέμ Ιούλ 15, 2010 7:08 pm
Καλή δύναμη και όλα να πάνε καλά.
 #33979  από geor.gia
 Πέμ Ιούλ 15, 2010 7:12 pm
σε καταλαβαινουμε ολοι μας εδω απολυτα!!!! να εισαι σιγουρη (ή σιγουρος δε ξερω) για αυτο.

καλως ορισες στην παρεα :)
 #33987  από LL--MM
 Πέμ Ιούλ 15, 2010 8:35 pm
Καλώς τον/την... Πάντως για τη λεγάμενη, τα παραλές, νομίζω, είναι μια "του δρόμου". Και όχι, ΔΕ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ, στο Αιγινήτειο ήταν που μια ειδικευόμενη με ρώτησε άν αισθανόμουν ένοχη, και εγώ της απαντησα ότι και εγκλήματα να είχα διαπράξει, δεν έβλεπα τη σχέση με την αρρώστια αυτήν... Το αφεντικό της με ρώτησε "γιατί να ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΣΚΠ" Ε, λοιπόν, από τότε κατάλαβα ότι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΡΡΩΣΤΙΑ είναι η αντιμετώπιση που αναγκαζόμαστε να υποστούμε από κάτι τέτοια όντα και όχι τόσο οι σπασμοί, οι παραπαρέσεις, οι παραισθησίες, η αδυναμία, η αστάθεια, η κούραση, η απώλεια ανακλησης λέξεων, τα πεσίματα, οι δυσκολίες της κύστης κλπ. Και όταν τους χρειαζόμαστε για "κάτι άλλο" όπως μια συμβουλή πιό "ειδική" σε αυτόν ή σε παραπλήσιο τομέα που αυτοί γνωρίζουν καλύτερα, δεν το συζητάν. Στο τέλος, με περισσή καταδεκτικότητα μας πετάνε μια άσχετη μπούρδα, αρχικά ανεπιβεβαίωτη, και άντε να ψάχνουμε εμείς :teasing-neener: Αλλά και βοήθεια να υποσχεθούν, άμα τους πάρεις, δεν απαντάνε στο τηλέφωνο :cry:

Α, ξέχασα να (ξανα)συστηθώ για στους καινούργιους:
Η γιαγιά η Κασσάνδρα

Ευχαριστώ Σού :greetings-waveyellow: !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Σάβ Ιούλ 17, 2010 7:47 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #33990  από Κατερίνα
 Πέμ Ιούλ 15, 2010 9:13 pm
Καλωσήρθες!!Μην τα βλέπεις τόσο απαισιόδοξα τα πράγματα,
μέσα στην ατυχία μας είμαστε και τυχεροί που έχουν βγει τόσα
πράγματα και γίνονται τόσες μελέτες!!!Εμείς είμαστε εδώ να τα
μοιραζόμαστε όλα! :greetings-waveyellow:
 #34001  από anni
 Πέμ Ιούλ 15, 2010 11:09 pm
καλως ηρθες στην παρεα μας...!!!!!!!
καλη δυναμη........ευχομαι ολα να πανε καλα.... :greetings-waveyellow:
 #34009  από κωστας
 Παρ Ιούλ 16, 2010 12:00 am
καλως ηρθες ΕΜ23 καλη συνεχεια και καλη δυναμη!